Strefy niskiej emisji w miastach

W europejskich miastach powstaje coraz więcej tzw. Stref Niskiej Emisji, czyli obszarów miasta, w którym można poruszać się jedynie pojazdami spełniającymi wymagane normy ekologiczne. Strefy te powstają dlatego, że coraz więcej miast w Europie walczy z zanieczyszczeniem powietrza i zjawiskiem niskiej emisji, które przyczynia się do powstawania smogu.

Turystów przemieszczających się po Europie samochodem, chcących wjechać do centrów miast, napotkanie na swojej drodze znaków z napisem „Low Emission Zone” czy „Umweltzone” nie powinno budzić zdziwienia. Jako, że jednym z głównych źródeł smogu jest emisja komunikacyjna, władze miast dokładają wszelkich starań, aby skutecznie ograniczyć ruch samochodowy i tworzą Strefy Niskiej Emisji (LEZ – Low Emission Zones).

Lista europejskich miast, w których już obowiązują bądź niebawem zaczną obowiązywać strefy niskiej emisji:

Włochy – m.in. Mediolan
Włochy to kraj, który pod względem liczby miast objętych strefami niskiej emisji (LEZ) jest numer 1 w UE. Strefy te obowiązują w ponad 100 miastach.  Zlokalizowane są one główne na północy i w środkowej części kraju, ale również na Sycylii. W Mediolanie wprowadzono płatny wjazd do centrum miasta tzw. Area C. Warto dodać, że Mediolan jest miastem, w którym obowiązują aż trzy rodzaje strefy niskiej emisji.

Niemcy – m.in. Hamburg i Berlin
Niemcy pod względem Umweltzone, czyli stref niskiej emisji, zajmują wiodącą pozycję tuż obok Włoch. Strefy te obowiązują w ponad 70 miastach. Hamburg dzięki prowadzonej polityce do walki z niską emisją to miasto, które od 2011 roku cieszy się mianem Europejskiej Stolicy Czystości. Władze Hamburga zapowiadają, że chcą utworzyć strefy, w których możliwe będzie poruszanie się tylko pieszo, bądź jednośladem. W całych Niemczech każdemu pojazdowi przyznaje się czerwoną, żółtą bądź zieloną plakietkę, zgodnie ze stanem technicznym pojazdu.
Strefy niskiej emisji nie ominęły również Berlina. Wjazd do centrum Berlina jest niedozwolony dla aut bez odpowiedniego oznakowania naklejką.

Francja – Paryż
Miasto zakochanych do grona metropolii, w których obowiązuje strefy LEZ, dołączyło 1 lipca 2016 r. Oznacza to, że samochody osobowe zarejestrowane przed 1997 r. mają zakaz wjazdu do stolicy Francji.

Holandia – m.in. Amsterdam
w Amsterdamie strefy LEZ obowiązuje od października 2008 roku, a w sumie strefy te zostały utworzone na terenie 9 miast. Ambicją władz miasta jest uczynienie go zero-emisyjnym do 2025 roku. W tym celu planuje się m.in. utworzenie już w 2018 roku specjalnej strefy, do której nie będą mogły wjeżdżać taksówki wyprodukowane przed 2009 rokiem. Miasto chce całkowicie zredukować emisję gazów cieplarnianych, dlatego intensywnie promuje się transport elektryczny.

Czechy – Praga
Strefy niskiej emisji zaczną obowiązywać w pradze w styczniu 2017 roku.

Norwegia – Oslo i Bergen
Norwegowie mają coraz więcej pomysłów, mających za zadanie zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia miast. Norwegia słynie z ekologii niemal w każdej dziedzinie życia i gospodarki. W Oslo i Bergen już zimą 2016 roku mogą zacząć obowiązywać strefy niskiej emisji.

Anglia – Londyn
Wielka Brytania to jeden z krajów coraz bardziej restrykcyjnie podchodzących do walki ze smogiem i redukcją emisji gazów cieplarnianych. Za poruszanie się po centrum Londynu autem z silnikiem Diesla miasto pobiera opłatę w wysokości 12,5 funta dziennie.

Finlandia - Helsinki
Helsinki to miasto, które inwestuje w transport publiczny, a w najbliższym czasie zamierza skorzystać z dobrodziejstwa technologii i wprowadzić do użytku aplikację, która pozwoli skoordynować transport miejski, rowery, taksówki i inne w jednym miejscu. Wszystko ma ostatecznie zredukować liczbę pojazdów spalinowych do minimum, a w konsekwencji wyeliminować je z centrum miast.

 

Źródło: newsrm.tv

Podziel się artykułem

Autor

Redakcja Eudaimon.pl

Teksty redakcyjne