Co Warszawa robi by chronić czyste powietrze?

21. grudnia warszawski ratusz zorganizował konferencję prasową, by poinformować o różnych działaniach podejmowanych przez władze miasta na rzecz poprawy jakości powietrza w Warszawie.

W imieniu warszawskiego ratusza wypowiadał się wiceprezydent Michał Olszewski. Poinformował o działaniach władz miasta na rzecz czystego powietrza w stolicy.

Najważniejszą informacją, było poinformowanie o poszerzenie dostępu do wiedzy o aktualnym zanieczyszczeniu powietrza w Warszawie.

Wkrótce Politechnika Warszawska udostępni mieszkańcom stolicy Warszawski Indeks Powietrza. Warszawski Indeks Powietrza będzie systemem oceny i prognoz zanieczyszczeń powietrza, wspierającym zarządzanie jakością powietrza w stolicy. WIP będzie również narzędziem, które pomoże władzom m.st. Warszawy podejmować decyzję o działaniach interwencyjnych takich jak skierowanie na ulice polewaczek czy też ustanowienie bezpłatnej komunikacji miejskiej.

Ma on funkcjonować równolegle do systemu badania jakości powietrza prowadzonego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Ważnym dokumentem jest też "Program ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 r.", który ma być podstawowym dokumentem zarządzania miastem w zakresie ochrony środowiska, wskazującym kierunki działań stolicy w tym obszarze. W POŚ zawarte zostały m.in. wytyczne dotyczące rozwoju i promocji transportu publicznego, rozbudowy dróg rowerowych, zmywania ulic w celu ograniczenia pylenia, podłączenia do sieci ciepłowniczej obiektów ogrzewanych dotychczas z indywidualnych źródeł czy edukacji ekologicznej.

Ważnym elementem programu mają być "Standardy kształtowania zieleni Warszawy". Dokument zawiera większość danych na temat postępowania z zielenią miejską. Są tam wskazania dotyczące m.in. wyboru gatunków, projektowania czy pielęgnacji.

Ratusz planuje również szereg działań edukacyjnych na temat jakości powietrza.

 

Ostatnio zmieniany 08/01/2017

Podziel się artykułem

Więcej w tej kategorii: « Strefy niskiej emisji w miastach

Autor

Redakcja Eudaimon.pl

Teksty redakcyjne