Najciekawsze atrakcje Santorini

Oia, Santorini
Źródło: Heidi Kaden/ Unsplash

Czyta się 10min.

W oddzielnym wpisie wyjaśniamy co sprawia, że Santorini jest najbardziej romantyczną grecką wyspą, jak prawie od zera rozwinęła się tam turystyka masowa, dlaczego najlepiej przypłynąć tu statkiem oraz podajemy kilka przydatnych, praktycznych wskazówek.

W tym artykule przedstawiamy listę najciekawszych atrakcji turystycznych Santorini (jedna z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych greckich wysp) i ich opis. Mamy nadzieję, że pomoże Ci w planowaniu podróży na tę wyjątkową wyspę 🙂.

Spis treści

Najważniejsze atrakcje

Oia - najładniejsza i najbardziej ekskluzywna miejscowość na Santorini

Oia, Santorini

Oia (wym. IA) to zdecydowanie najpiękniejsza i najbardziej pocztówkowa miejscowość na Thirze ora najdroższe miejsce na wyspie. Większość budynków stanowią hotele (w tym kilkanaście spośród najbardziej luksusowych na wyspie), wille i restauracje. Charakterystyczna zabudowa przypominających kostki domów o bielonych ścianach, z niebieskimi drzwiami/okiennicami, schodząca kaskadowo w dół zbocza klifu i połączona labiryntem schodów jest główną atrakcją tego miejsca (i ciągnie się przez prawie 2km).

Oia, Santorini
Źródło: Alex Azabache/ pexels

Wiedzą o tym oczywiście liczni turyści (szczególnie pasażerowie dużych statków wycieczkowych), którzy w sezonie najczęściej pojawiają się po południu albo tuż przed zachodem słońca.

Oia, Santorini

Elegancki deptak wyłożony kamiennymi płytami ciągnie się wzdłuż skraju klifu przez centralną część Oia. Wspaniałe widoki na kalderę, malownicze domki kaskadowo schodzące w dół zbocza czy kościoły z niebieskimi kopułami, co chwilę skłaniają do przystanków na podziwianie albo (znacznie częściej) zrobienie kolejnych zdjęć, których na Instagramie zazdrościć będą później znajomi 😉.
Wzdłuż deptaka zlokalizowane są najdroższe i najbardziej luksusowe hotele wyspy, restauracje, butiki ekskluzywnych marek odzieżowych i z segmentu dóbr luksusowych oraz galerie sztuki.

Oia, Santorini
Źródło: nextvoyage/ pexels

Właściwie na każdym kroku spotykamy kolejne przejście czy schody prowadzące do nierzucającego się w oczy niezwykłego zaułku czy tarasu/punktu widokowego, ukazującego miejscowość (i kalderę) z nowej perspektywy. To oczywiście okazja do następnej sesji zdjęciowej 😀 Miłośnicy fotografii będą czuli się w Oia jak dzieci w sklepie ze słodyczami! (to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na świecie)

Oia, Santorini
Źródło: Julian Paul/ Unsplash

Warto również odwiedzić położoną u stóp klifu kameralną zatokę Amoudi (do której z góry prowadzą schody, dużo schodów... można też podjechać tam taksówką), by w jednej z kilku restauracji zjeść rybę albo owoce morza.

Zatoka Amoudi poniżej Oia, Santorini
Caption

Z jakiegoś powodu panuje przekonanie, że w Oia można obejrzeć najpiękniejsze zachody słońca na wyspie. Jedna z wersji tej historii głosi, że dekady temu w swoim interesie wymyślili to lokalni taksówkarze (ponieważ Oia jest jednym z najdalszych punktów wyspy z Fira...). W każdym razie, każdy chce sprawdzić czy rzeczywiście słońce zachodzi najładniej właśnie tutaj 😃.

W sezonie codziennie odbywa się charakterystyczny spektakl: przed zachodem słońca tłumy turystów przybywają tu z całej wyspy (powodując korki na drodze wjazdowej do miejscowości) przelewają się ulicami Oia, by dotrzeć w okolicę ruin zamku, lokalnego punktu widokowego uchodzącego za najlepsze miejsce w Oia do podziwiania zachodu słońca (nie widać stąd jednak kaldery - tylko morze i słońce zachodzące za pobliską wyspą). Wszystkie schody, placyki są gęsto zapełnione ludźmi podziwiającymi i fotografującymi z równym zainteresowaniem zachód słońca jak i nawzajem samych siebie.

Zachód słońca rzeczywiście jest tu bardzo ładny (choć raczej nie najpiękniejszy na świecie 😉), ale towarzystwo wielu setek turystów skutecznie odbiera doświadczeniu atmosferę i romantyzm 😕. Gdy tylko tarcza słońca zniknie za horyzontem, tłumy wyruszają w drogę powrotną, tłocząc się w wąskich uliczkach miejscowości w drodze do pobliskiego miejsca zamieszkania, autobusu, taksówki czy wynajętego auta (a droga wyjazdowa z Oia grzęźnie wtedy ponownie w korkach).

Zachód słońca w Oia
Zachód słońca w Oia. Zdjęcie użyczył Viktor Goloborodko

Ponieważ nocowaliśmy właśnie tu, mieliśmy okazję, by wstać tuż po wschodzie słońca i wybrać się na spacer po miejscowości wcześnie rano. To chyba najlepsza pora na poznanie Oia oraz sesję zdjęciową w spokoju i kameralnej atmosferze.
Główny deptak jest tuż przed 7 rano prawie pusty: kilku biegaczy, nieliczni pracownicy hoteli idący do pracy, garstka zapalonych fotografów. Większość turystów (którzy w porze zachodu słońca dosłownie zalewają te miejsce) jeszcze śpi w najlepsze o tej porze 😀.

Wschód słońca w Oia, Santorini
Wschód słońca w Oia, Santorini

Alternatywne miejsca na podziwianie pięknych zachodów słońca - nie tylko Oia 😉
Imerovigli, Firostefani, Fira, latarnia morska 4km od Akrotiri, klasztor Proroka Eliasza (Profitis Ilias) ponad Pyrgos.

Fira - stolica Santorini i wygodne centrum przesiadkowe

Fira - stolica wyspy.
Fira - stolica wyspy. Zdjęcie użyczył Nuno Morais

Fira to stolica wyspy i jedyne prawdziwe miasto na wyspie, malowniczo położone na skraju klifu wysokiego na 400m, schodzącego do kaldery. Znajdziecie tu promenadę od strony klifu ze świetnymi widokami na kalderę i położony u podnóża klifu port Skala, najbogatszy na wyspie wybór restauracji, barów, sklepów, butików z pamiątkami, najlepiej rozwinięte życie nocne, muzea (najciekawsze jest Muzeum Prehistorii Thery - z interesującymi starożytnymi muralami uratowanymi z ruin Akrotiri) i zabytkowe kościoły (katedra prawosławna i katolicka).

Ze względu na swój rozmiar, liczne udogodnienia (których nie ma w innych miejscach), centralne położenie na wyspie i obsługę ruchu turystycznego z wielkich wycieczkowców Fira jest zawsze pełna turystów. Wystarczy jednak oddalić się trochę od głównych ulic, by znaleźć spokojniejsze miejsce.

Fira, Santorini
Źródło: H Fall/ Unsplash

Fira - komunikacyjne centrum wyspy
Z dworca autobusowego w Fira kilka tras autobusowych oferuje tani i wygodny transport do najważniejszych atrakcji turystycznych wyspy (Oia, Imerovigli, plaże w Perissa i Kamari, Akrotiri) i na lotnisko.
Jeśli chcemy przy użyciu tego systemu publicznych autobusów przejechać z jednego końca wyspy na drugi (np. z Oia do Perissa, Kamari czy Akrotiri) to i tak musimy przesiąść się na dworcu w Fira.

A może lepiej nocować w Firostefani?
Firostefani to mała miejscowość położona na klifie, w odległości 10-minutowego spaceru atrakcyjną ścieżką od Fira. Wybierz to miejsce, by być blisko atrakcji i udogodnień w Fira oraz mieć równie piękne widoki, ale uniknąć tamtejszych tłumów.
Znajdziesz tu sporo restauracji, piekarnię i kilka marketów (ale nie licz na bary czy życie nocne).

Imerovigli - najpiękniejsze zachody słońca na Santorini

Imerovigli
Imerovigli. Źródło: Richard Schneider/ flickr (CC BY-NC 2.0)

To najwyżej położona na klifie, niewielka miejscowość, słynąca z wyjątkowego widoku na kalderę Santorynu i pięknych zachodów słońca. Poza pensjonatami i luksusowymi hotelami (zlokalizowanych jest tu kilka spośród najlepszych hoteli na wyspie, np. świetne Grace Santorini), tuzinem restauracji (bardzo dobrych) nie znajdziecie tu wielu atrakcji czy życia nocnego.
Imerovigli jest dużo mniejsze niż Fira i Oia, dociera tu również mniej turystów. Łatwiej tu o kameralną atmosferę a oferująca więcej atrakcji Fira jest tylko 2km stąd (20-30-minutowy spacer malowniczą ścieżką wzdłuż krawędzi klifu).

Tuż obok Imerovigli znajduje się pocztówkowa skała Skaros (na której kiedyś funkcjonowała wenecka warownia - dziś jej ślady są prawie niedostrzegalne). Warto pokonać pieszą trasę z okolic hotelu Grace Santorini na Skaros (ok. 30min), by z tej skały podziwiać piękny zachód słońca z widokiem lepszym niż w Oia (i bez tłumu turystów, który pielgrzymuje codziennie do Oia, by tam zobaczyć "najlepszy zachód słońca" na Santorini).

Skała Skaros przy Imerovigli
Skała Skaros przy Imerovigli. Źródło: Istvan Varro/ Unsplash

Mniej turystyczne miejsca na Santorini - Pyrgos, Megalochori i Akrotiri

Pyrgos

Źródło: Dimostenis Christopoulos/ flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

To jedna z najbardziej klimatycznych miejscowości na Thirze i najciekawsza spośród tych, które nie są położone bezpośrednio przy kraterze. Zlokalizowana w głębi wyspy (7km od Fira), poniżej góry Proroka Eliasza (na której jest klasztor), na wzgórzu, wokół ruin weneckiego zamku. Oferuje malownicze widoki na wyspę i kalderę w trzech kierunkach. Do XIXw. to była stolica Santorynu.
Znajdziemy tu typową średniowieczną architekturę z murami obronnymi i labiryntem wąskich uliczek. Miejscowość pięknie wygląda po zmroku.
Z klasztoru Proroka Eliasza (ok. 3km z Pyrgos) rozciąga się wspaniały widok na wyspę i zachód słońca - to najwyższy punkt wyspy.
Dociera tu znacznie mniej turystów niż do Fira i Oia - jeśli szukać bardziej autentycznej strony wyspy to właśnie tu.

Kościół w Pyrgos, Santorini
Źródło: Frank Kovalchek/ flickr (CC BY-NC 2.0)

Megalochori

Megalochori, Santorini
Źródło: Sarah Blinco/ travellivelearn.com

Megalochori to bardzo spokojna, tradycyjna miejscowość w centrum wyspy. Białe i kremowe ściany domów kontrastują z kolorowymi drzwiami a kościoły zdobią tak rozpoznawalne niebieskie kopuły. Na centralnym placu znajdziemy kilka tawern.

Megalochori, Santorini

Akrotiri

Widok na kalderę i zachód słońca z Akrotiri jest jednym z najpiękniejszych na całej wyspie.
Na szczycie wzgórza w centrum miejscowości znajdują się ruiny zamku zbudowanego w średniowieczu przez Wenecjan.
Można stąd dojść do słynnej Czerwonej Plaży (Red Beach), najbardziej charakterystycznej plaży na Santorini.

2km na południowy wschód znajdują się ruiny starożytnego miasta Akrotiri (kolonii kreteńskiej cywilizacji minojskiej), które są najważniejszą atrakcją turystyczną wyspy dla pasjonatów archeologii/historii. Paradoksalnie dociera tu znikoma część turystów.
Możemy przespacerować się uliczkami dawnego miasta i wyobrazić sobie jak wyglądało tu życie 3500 lat temu (gdy miasto zostało nagle opuszczone przez mieszkańców, prawdopodobnie tuż przed potężnym wybuchem wulkanu).
Warto wybrać się tu z przewodnikiem, który pomoże naszej wyobraźni ożywić te ruiny i przenieść się w czasie do momentu, gdy te starożytne miasto tętniło życiem.

Źródło: Garrett Coakley/ flickr (CC BY-NC 2.0)

Inne atrakcje

Piesza wędrówka trasą Fira - Firostefani - Imerovigli - Oia

Imerovigli, Santorini
Widok na Imerovigli od strony Firostefani. Źródło: Jorge Lascar/ flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Ta trasa ciągnąca się wzdłuż zachodniego brzegu wyspy, tj. wzdłuż klifu schodzącego do kaldery, prowadzi przez najważniejsze i najładniejsze miejscowości wyspy. To jedna z najlepszych atrakcji Santorynu 🙂. Oferuje piękne widoki na kalderę, strome zbocza klifu i wyspę.

Długość trasy to łącznie 10,5km i można pokonać ją w od 2 do 5h (w zależności od sprawności fizycznej, tempa i liczby przystanków). Jeśli dodamy do tego przystanek w Imerovigli na dotarcie do skały Skaros i powrót na trasę - zajmie to dodatkową godzinę.
Po drodze jest mało zacienionych miejsc - trzeba wziąć ze sobą dużo wody, pamiętać o odpowiednich sportowych butach a latem o dokuczliwym słońcu (o tej porze roku najlepiej wyruszyć wcześnie rano, do godz. 7). Trasa nie jest odpowiednia dla małych dzieci i wózków, ale mogą ją spokojnie pokonać starsze dzieci i wszyscy sprawni fizycznie dorośli.

Część trasy (z Fira do Imerovigli) pokonujemy wygodnym, chodnikiem. Potem trasa prowadzi brukowaną ścieżką, ścieżką gruntową, momentami drogą. Jest też trochę schodów, ale nic szczególnie wymagającego.

Piesza trasa wzdłuż kaldery, Santorini
Część pieszej trasy biegnąca grzbietem klifu. Źródło: Jorge Lascar/ flickr (CC BY 2.0)

Skrócona wersja (z Imerovigli do Fira)
Jeśli 10,5km wydaje się być zbyt długim dystansem to wybierz skrócony odcinek z Imerovigli do Fira (ok. 2km, ok. 20-40min). Trasa prowadzi cały czas bezpiecznym, utwardzonym pieszym chodnikiem wzdłuż szczytu klifu, przez teren zabudowany, ze wspaniałymi widokami na położone na zboczu zabudowania, klif i kalderę.
Widok za każdym kolejnym wzniesieniem/zakrętem wydaje się jeszcze piękniejszy 😃. Gwarantowane liczne przystanki na sesje zdjęciowe. Po drodze znajdziesz również kawiarnie i restauracje (oczywiście z widokiem na kalderę).

Plaże Santorini

Wyspa Św. Ireny to nie jest plażowy kierunek 🙂 Najlepszych plaż Grecji trzeba szukać na innych wyspach (choćby na nieodległej Naksos 😉). Dzięki wulkanicznemu pochodzeniu na Santorynie znajdziemy plaże o różnych kolorach (w zależności od tego, jaka warstwa geologiczna jest odsłonięta w danym miejscu). Znajdziemy tu Czerwoną Plażę, Białą Plażę i liczne "czarne" plaże.
Najbardziej oryginalną plażą wyspy jest tzw. Czerwona Plaża (kamienista). Można się tu zawsze spodziewać tłumów a plaża jest wąska. Warto jednak odwiedzić to malownicze miejsce, choćby dla samego widoku (tym bardziej, że starożytne ruiny w Akrotiri znajdują się w pobliżu - a to jedna z największych atrakcji wyspy dla miłośników historii). Na plażę można dostać się łodzią albo pieszą ścieżką z Akrotiri (łamiąc oficjalny zakaz przejścia... - w przeszłości zdarzały się obsunięcia skał/kamieni na ścieżkę).

Czerwona Plaża na Santorini
Czerwona Plaża na Santorini. Źródło: John M/ flickr (CC BY-NC-ND 2.0)

Do pływania najlepsze będą liczniejsze tzw. czarne plaże (z ciemnoszarym, wulkanicznym piaskiem):

  • Kamari (najpopularniejsza plażowa miejscowość na wyspie, rodzinna atmosfera, ale kamienista plaża),
  • Perissa (kamienisto-piaszczysta plaża; przyjazna dla rodzin, ale z imprezową atmosferą)
  • Perivolos (najbardziej luksusowa atmosfera, więcej przestrzeni, "lepszy" piasek niż na plaży Perissa, ale wciąż z kamykami),
  • Monolithos (najlepsza dla dzieci - płytka woda i najlepszy piasek)
Plaża Kamari, Santorini
Plaża Kamari. Źródło: I.H.Snaps/ flickr (CC BY-NC-SA 2.0)

Perissa/Perivolos to ta sama plaża
W rzeczywistości Perissa i Perivolos to jedna, długa plaża. Perissa to jej północny a Perivolos - południowy odcinek.

Uwaga na piasek
Wulkaniczny piasek nagrzewa się do wysokiej temperatury w południowym słońcu. Najlepiej cały czas chodzić w klapkach lub butach do pływania.

Rejs w archipelagu Santorini

Jeśli przybyłaś/eś na wyspę samolotem i ominęło Cię wyjątkowe doświadczenie poznania Santorini z poziomu morza, to wciąż masz szansę na spojrzenie na wyspę z innej perspektywy - zdecyduj się na rejs po kalderze.
Lokalne firmy oferują wiele typów/kombinacji takich rejsów. Najpopularniejsze są tzw. "sunset cruise", które z reguły składają z różnych kombinacji takich atrakcji jak: spacer po powierzchni wulkanu na środku kaldery, kąpiel w gorących źródłach, wizyta na wysepce Thirassia, przystanek na Czerwonej Plaży i Białej Plaży na pływanie/snorkelling, lunch/kolacja na statku i podziwianie zachodu słońca poniżej Oia.
Można wynająć prywatny katamaran albo wybrać rejs w mniejszej lub większej grupie.

Zorganizowany rejs jedyną opcją odwiedzenia wulkanu
Znajdujący się na środku kaldery wulkan można odwiedzić tylko w ramach zorganizowanego rejsu. Nie można się tam dostać samodzielnie.

Wina z Santorini

Thira może pochwalić się najstarszymi winnicami w Grecji. Z lokalnego szczepu winorośli Assyrtiko produkuje się lekkie, wytrawne, białe wina silnymi nutami cytrusowymi i mineralnymi.
Na wyspie znajduje się około 20 winiarni. Jeśli jesteś pasjonatem wina to warto odwiedzić przynajmniej jedną z nich. Największe wrażenie robią popularne winiarnie Santo Wines i Venetsanos.

 

Nasze social media
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz go za przydatną pomoc w planowaniu własnej podróży to polub nasze profile social media (Facebook, Instagram), by być na bieżąco z nowości i mieć łatwy dostęp do innych, równie interesujących treści z naszego bloga 🙂.

Źródła

Oprócz własnych wrażeń z pobytu na wyspie, korzystałem z anglojęzycznej witryny SantoriniDave.com, która jest prawdziwą kopalnią wiedzy o Santorini i którą polecam wszystkim szukającym szczegółowych informacji o wyspie 🙂. 

Powiązane artykuły:

Kabina first class w replice Boeinga 747 Jumbo Jet linii Pan Am. Autor: Mike Kelley/ www.mpkelley.com

Pan Am - symbol złotej ery podróży lotniczych

Linie lotnicze Pan Am to symbol złotej ery podróży lotniczych z lat 60. i 70. XXw. Były nieoficjalnym, narodowym przewoźnikiem USA a przede wszystkim ikoną luksusowych podróży tego okresu.

Tokaj - kolaż zdjęć.

Tokaj - najsłynniejszy region winiarski Węgier

Informacje o atrakcjach tokajskiego regionu winiarskiego oraz o Tokaju (najbardziej znanym węgierskim winie) i jego różnych odmianach.

Hotel Qasr al Sarab.

Qasr al Sarab - arabski pałac na pustyni

Luksusowy hotel w Emiratach, przypominający arabski pałac i położony na północnym krańcu największej piaszczystej pustyni na świecie, robi wielkie wrażenie.

Komentarze