Psychologia (17)

Wprowadzenie trwałej zmiany w życiu oznacza wyjście ze strefy komfortu. Potrzebne są nie tylko chęci, ale też samodyscyplina i wytrwałość.

Czasem wystarczy sekunda, by dziecko straciło z oczu mamę czy tatę. Jak przygotować dziecko do tego, aby poradziło sobie i nie wpadło w panikę, gdy się zgubi?

Różnego rodzaju zaburzenia psychiczne odczuwa każdego roku około 7,5 mln Polaków - informuje konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Filip Rybakowski.

Dziecko zostaje samo w domu. Jak je do tego przygotować, aby było bezpieczne?

Okres przedświąteczny sprzyja refleksjom nad tym, w jaki sposób pracodawcy wspierają rodziny pracowników. Ważnym elementem takiego wsparcia może być polityka work-life balance (równowaga między życiem zawodowym a prywatnym) oferująca między innymi elastyczne godziny pracy, prace zdalną czy specjalne eventy rodzinne i dni integracyjne.

W dobie chronicznego braku czasu, warto pamiętać, że wspólne chwile spędzone z dzieckiem, to najpiękniejszy prezent, jaki możemy mu podarować. Czy współcześni rodzice mają czas dla swoich dzieci?

Mniejsza motywacja, zniechęcenie, problemy emocjonalne i agresja – to niektóre skutki braku równowagi między życiem zawodowym a prywatnym (tzw. work-life balance). W życiu prywatnym konsekwencją może być rozpad małżeństwa lub zerwanie znajomości z bliskimi. Z kolei w życiu zawodowym może to oznaczać brak kreatywności i niechęć do pracy, a co za tym idzie – zwiększoną absencję.

Badania i praktyka pokazują, że duży wpływ na rozwój emocjonalny, intelektualny, moralny i społeczny dziecka ma codzienne czytanie. Wystarczy 20 minut dziennie, by pomóc dziecku w prawidłowym rozwoju.

Wśród młodzieży internetowa agresja wymierzona w rówieśnika może skończyć się wykluczeniem i depresją, a nawet samobójstwem. Skierowana przeciwko celebrytom przyjmuje różnorakie formy, od niewinnych drwin po karalne groźby. Uderzająca w marki produktów, dzieli fanów na wrogie obozy i jest narzędziem nieuczciwej konkurencji.

Strona 1 z 2