SMS obchodzi 24. urodziny

3 grudnia swoje 24 urodziny obchodzi SMS. Choć z założenia miał on być narzędziem alarmowym, któremu nikt nie wróżył sukcesu, podbił współczesny świat komunikacji i na stałe zagościł w naszej codzienności.

Właśnie mijają 24 lata od chwili wysłania pierwszego SMS-a. 3 grudnia 1992 roku pracownik brytyjskiej sieci Vodafone wysyłając do swoich kolegów świąteczne życzenia „Merry Christmas”, zapoczątkował prawdziwą rewolucję w komunikacji. Początkowo SMS-y mogły być przesyłane wyłącznie w obrębie sieci jednego operatora i miały służyć operatorom jedynie do informowania klientów o awariach sieci czy zmianach w cenniku. Pewnie dlatego na początku niewiele było osób wierzących, że krótkie wiadomości tekstowe staną się jedną z najpopularniejszych form komunikacji pomiędzy ludźmi na całym świecie.

Przez ten czas krótkie wiadomości tekstowe zyskały ogromną popularność na całym świecie ustanawiając standard w mobilnej komunikacji tekstowej. SMS szczególnie zaskarbił sobie sympatię nastolatków. Dzięki niemu mogli oni komunikować się tanio, szybko i o każdej porze. Z uwagi na ograniczenia w liczbie znaków, stworzyli nawet nowy język komunikacji, opierając go na skrótach i emotikonach, które z powodzeniem funkcjonują po dziś dzień.

Obecnie - SMS-y wciąż mają się świetnie! Według najnowszego raportu Urzędu Komunikacji Elektronicznej Polacy w ubiegłym roku wysłali ich 51,9 mld. Pod względem liczby wysyłanych wiadomości, nasz kraj znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej. Przeciętny użytkownik w kraju wysyła 83 wiadomości miesięcznie, przy średnio 68 komunikatach w krajach wspólnoty. SMS-y dzisiaj to nie tylko narzędzie do komunikacji między użytkownikami, świetnie sprawdzają się  m.in. w marketingu, komunikacji kryzysowej oraz do autoryzacji operacji finansowych.

Sama forma SMS-a nie zmieniła się w zasadzie  od początku jego istnienia. Decyzję o ustaleniu standardowej liczby 160 znaków podjęto na podstawie analizy ludzkich przyzwyczajeń. Friedhelm Hillebrand – szef organizacji, która pracowała wówczas nad standardem GSM, przeliczył z ilu znaków składają się średnio wiadomości na kartkach pocztowych. Okazało się, że ludzie nie wykorzystywali zazwyczaj więcej niż 150 znaków. Do tej liczby dodano jeszcze 10 znaków i tak ustalono ostateczną liczbę znaków SMS-a.

Współczesna rola SMS
Każdy z nas codziennie wykorzystuje SMS-y do komunikacji z rodziną i znajomymi. Umawiamy się na spotkania, przekazujemy sobie bieżące sprawy lub prośby oraz przesyłamy życzenia. SMS-y znajdują jednak również zastosowanie w działaniach marketingowych, usługowych, administracyjnych, a także bankowych, będąc popularnym narzędziem do autoryzacji operacji finansowych. Odgrywają też ogromną rolę w komunikacji kryzysowej, profilaktyce zdrowotnej czy nawet ratowaniu życia – w Szwecji np. pomagają ofiarom zawałów, powiadamiając znajdujące się w pobliżu wyszkolone osoby o konieczności pomocy, w Afryce informują o oryginalności często podrabianych leków, a w Singapurze czy Nowym Yorku o nadchodzących kataklizmach przyrodniczych.

W Polce SMS-y także coraz częściej znajdują zastosowania, spotykające się z dużą aprobatą społeczną – możemy otrzymać powiadomienie o lokalnych zagrożeniach, korkach, wizycie u lekarza, zaległej płatności, statusie realizacji wysyłki, rabatach i promocjach, a nawet wynikach egzaminów.

Przyszłość SMS
Z uwagi na to, że zwiększa się dostępność do internetu, komunikatory owszem, stanowią coraz większą konkurencję dla SMS-ów. W tym momencie jednak, mimo iż ponad 90% badanych zdeklarowało, że ma na swoim telefonie zainstalowaną minimum jedną aplikację mobilną służącą do wysyłania wiadomości tekstowych, wciąż prym w komunikacji wiodą SMS-y. Można pokusić się o prognozę, że bez względu na okoliczności, dopóki istnieją telefony, dopóty będziemy pamiętać o starych, niezawodnych SMS-ach. Natomiast konkurencja ze strony komunikatorów może wpłynąć w przyszłości na zmniejszenie liczby wysyłanych wiadomości SMS.

 

Źródło: newsrmTV

Podziel się artykułem

Autor

Redakcja Eudaimon.pl

Teksty redakcyjne