Aman Sveti Stefan - najbardziej luksusowy hotel w Czarnogórze

Wysepka Sveti Stefan
Nathan Hoyt/ flickr. CC BY-NC-ND 2.0

Aman Sveti Stefan - najbardziej luksusowy hotel w Czarnogórze

Na malowniczej wysepce Sveti Stefan u wybrzeża Czarnogóry w XVw. powstała ufortyfikowana rybacka wioska.
Od lat 50. do 90. XXw. (gdy Czarnogóra była częścią Jugosławii) funkcjonował tu ekskluzywny resort dla VIP-ów i celebrytów. Gośćmi hotelu byli m.in. Marylin Monroe, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Kirk Douglas czy Josip Tito. Po rozpadzie Jugosławii turystyka podupadła.
Od 2011r. (po długiej rewitalizacji) hotel ponownie przyjmuje gości pod marką prestiżowej sieci AMAN. Jest uznawany za najbardziej luksusowy obiekt hotelowy w kraju.

W oddzielnym artykule opisuję najważniejsze atrakcje turystyczne Czarnogóry - co warto zobaczyć.

Czyta się 5min.

Aman Sveti Stefan - luksusowy hotel w Czarnogórze

Co wyróżnia sieć hotelową AMAN?

W świecie turystyki luksusowej sieć AMAN znana jest ze świetnego poziomu obsługi, wyjątkowej lokalizacji swoich hoteli, minimalistycznego wystroju wnętrz, maksymalnej prywatności oraz... "kosmicznych" cen 😉.
Przez wielu uznawana jest za najbardziej ekskluzywną markę hotelową na świecie.

Wyspa Sveti Stefan to jedna z największych atrakcji Czarnogóry

Skalista wysepka Sveti Stefan jest najczęściej fotografowaną atrakcją turystyczną Czarnogóry (jej zdjęcia znajdziecie na większości pocztówek z Czarnogóry i we wszystkich folderach turystycznych kraju).
Kamienny most łączy ją z wybrzeżem, gdzie ponad plażami, na zboczu wzgórza, ulokowane jest miasteczko o tej samej nazwie - Sveti Stefan. Znajdują się tu liczne prywatne wille, hotele, pensjonaty i restauracje (wiele z nich oferuje widok na wysepkę).

Sveti Stefan z lotu ptaka. Autor: Krzysztof Zapletal
Autor: Krzysztof Zapletal

Spacer po wyspie i podziwianie późnośredniowiecznej architektury pozwala cofnąć się w czasie o klika stuleci. Cisza i spokój tego miejsca przerywana jest jedynie śpiewem ptaków i rzadkimi odgłosami, nielicznych, mijanych na kamiennych ścieżkach osób (gości hotelowych lub dyskretnego personelu hotelu).
Osada zbudowana jest na skalistym klifie, a przemieszczanie się po wysepce oznacza pokonywanie sporej różnicy poziomów (dużo schodów!).

Odwiedzających zaskakuje uroda historycznych, kamiennych domów z czerwonymi dachami, duża liczba drzew i krzewów, intensywność zieleni czy urokliwy centralny plac.
Trzy małe kościoły (służące kiedyś dawnym mieszkańcom) są otwarte i można je odwiedzić. Całość sprawia wrażenie bardziej ekskluzywnego, historycznego osiedla niż hotelu.

Aman Sveti Stefan - pokoje i apartamenty na wyspie

Na samej wysepce goście hotelu AMAN mają do dyspozycji 50 minimalistycznie urządzonych pokoi i apartamentów, zlokalizowanych w domach dawnych rybaków. Niektóre mają nawet małe tarasy z widokiem na morze.
Zakwaterowanie na wyspie dostępne jest tylko w sezonie: od maja do października.

Aman Sveti Stefan - restauracje i inne udogodnienia na wyspie

Znajdują się tu również dwie restauracje (jedna z owocami morza, druga oferująca dania włoskie/ śródziemnomorskie), dwa małe baseny (jeden rodzinny, drugi tylko dla dorosłych), bar, klub dla dzieci.

Jak dostać się na wyspę Sveti Stefan?

Co zrobić, by dostać się na wyspę? Dostępne są trzy rozwiązania 🙂.
Pierwsze to zakwaterowanie w hotelu. Niestety dla większości z nas jest to "mission impossible", ponieważ w sezonie doba hotelowa w najtańszych pokojach na wyspie zaczyna się od ponad ok. 1000 EUR za noc...
Kolejną opcją jest zarezerwowanie stolika w restauracji na wyspie (ok. 100 EUR za osobę).

Trzecie rozwiązanie to wycieczka z przewodnikiem (ok. 20 EUR za osobę). Takie wycieczki organizowane są dwa razy dziennie (zwykle 11:00 i 14:00) od początku maja do połowy października, nie można ich wcześniej rezerwować a czasem są niedostępne (gdy wyspa jest wynajęta na jakąś specjalną okazję). Wycieczka trwa ok. 45min a grupa może liczyć do 10 osób. Poza sezonem takie wycieczki są również organizowane, a bilety są nawet o połowę tańsze.

Aman Sveti Stefan - aż trzy plaże

Wyspę z wybrzeżem łączy grobla, na której wzniesiono kamienny most. Po jednej stronie mostu znajduje się ogólnodostępna część plaży Sveti Stefan. Plaża po drugiej stronie zarezerwowana jest dla gości hotelu AMAN (ale osoby spoza hotelu również mogą uzyskać wstęp po opłaceniu bardzo drogiej wejściówki).

Co ciekawe, Aman Sveti Stefan oferuje swoim gościom łącznie aż trzy plaże. Druga z nich (plaża Miločer) zlokalizowana jest przy kolejnej, odrębnej części hotelu - Willi Miločer z lat 30. XXw., która była kiedyś wakacyjną rezydencją królowej Jugosławii.

Willa Miločer i plaża Miločer
Willa Miločer i plaża Miločer. Autor: Krzysztof Zapletal

Aman Sveti Stefan - Willa Miločer

Willa (wraz z otaczającymi ją parkiem i plażą Miločer) oferuje inny, nowocześniejszy styl niż kamienne domki na wyspie. Goście hotelu mają tu do dyspozycji łącznie 8 apartamentów, przyjmujących gości przez cały rok oraz dodatkową restaurację oferującą kuchnię czarnogórską.

Na plażę Miločer również mogą dostać się osoby spoza hotelu, które stać na całodniową wejściówkę za 120 EUR.
Między willą a plażą znajduje się ogólnodostępna promenada spacerowa. Spacer z wyspy do willi Miločer zajmuje ok. 10min, a w sezonie między wyspą a willą można przemieszczać się hotelową łodzią.

Queen's Beach - najbardziej prywatna plaża Aman Sveti Stefan

Absolutną prywatność oferuje trzecia z hotelowych plaż - Queen's Beach, znajdująca się w małej, odosobnionej zatoczce. Tuż za nią zlokalizowane jest piękne centrum Spa, z pięknym 24-metrowym basenem wewnętrznym.

Aman Sveti Stefan - dlaczego warto tu przyjechać?

Ufortyfikowana, historyczna wysepka Sveti Stefan z późnośredniowiecznymi kamiennymi zabudowaniami ulokowanymi na skalistymi klifie jest niezwykle malownicza i robi duże wrażenie na zwiedzających. Jeszcze większą frajdą jest nocleg w tak wyjątkowym miejscu 🙂 (dla szczęśliwych wybrańców, których stać na taką przyjemność).

Dopełnieniem wyspiarskiego doświadczenia jest zupełnie inna, XX-wieczna Willa Miločer, z jej pięknymi ogrodami i widokiem na wyspę. Aman Sveti Stefan to jeden z najbardziej unikalnych, luksusowych hoteli na świecie.

Niezależnie od dostępnego budżetu, każdy wrażliwy na pocztówkowe widoki turysta  powinien odwiedzić Sveti Stefan w trakcie swojej wycieczki do Czarnogóry. Choćby po to, by ze wzgórza zrobić selfie z unikalną wysepką, zrelaksować się na publicznej plaży, czy przespacerować się promenadą wzdłuż Willi Miločer i jej ogrodów.

 

Facebook, Instagram
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz go za przydatną pomoc w poszerzeniu własnej wiedzy na ten temat to polub/śledź moje profile social media (Facebook, Instagram), by być na bieżąco z nowymi wpisami 🙂 To dla mnie motywacja do dalszego pisania 🙂

Powiązane artykuły:

Imerovigli, Santorini

Santorini - najbardziej romantyczna wyspa Grecji

Santorini (albo Thira; pol. Santoryn) to jedna z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych greckich wysp, która od dekad przyciąga tłumy turystów unikalnym wulkanicznym krajobrazem, charakterystyczną architekturą, pocztówkowymi widokami i romantyczną atmosferą.

Warmia i Mazury - najładniejsze domy na wynajem

Warmia i Mazury: najładniejsze domy na wynajem

Subiektywna lista najładniejszych domów na wynajem na Warmii i Mazurach, o standardzie luksusowym/ premium 🙂

Czarnogóra - atrakcje turystyczne

Najlepsze atrakcje Czarnogóry

 

Ten mały, bałkański kraj może pochwalić się malowniczym wybrzeżem z górami schodzącymi bezpośrednio do morza, zjawiskową Zatoką Kotorską oraz pięknymi historycznymi miasteczkami.

Kabina first class w replice Boeinga 747 Jumbo Jet linii Pan Am. Autor: Mike Kelley/ www.mpkelley.com

Pan Am - symbol złotej ery podróży lotniczych

Linie lotnicze Pan Am to symbol złotej ery podróży lotniczych z lat 60. i 70. XXw. Były nieoficjalnym, narodowym przewoźnikiem USA a przede wszystkim ikoną luksusowych podróży tego okresu.

Komentarze