Najlepsze atrakcje Czarnogóry

Czarnogóra - atrakcje turystyczne

Co warto zobaczyć w Czarnogórze? Lista najciekawszych atrakcji turystycznych

Artykuł opisuje główne atrakcje turystyczne Czarnogóry. Mam nadzieję, że pomoże Ci w planowaniu podróży do tego wyjątkowego miejsca 🙂

Choć mniej znana niż sąsiednia Chorwacja, Czarnogóra oferuje piękne widoki, śródziemnomorski klimat i liczne atrakcje turystyczne. Od lat dynamicznie rozwija turystykę i ma przemyślaną strategię rozwoju tego sektora. Stawia głównie na rozwój segmentów turystyki premium i luksusowej. Liczba zagranicznych turystów podwoiła się w przeciągu ostatnich 10 lat, baza noclegowa wciąż się powiększa a standard hoteli jest coraz wyższy.

artykuł przeczytasz w: 11min

Ten mały, bałkański kraj może pochwalić się malowniczym wybrzeżem z górami schodzącymi bezpośrednio do morza, zjawiskową Zatoką Kotorską oraz pięknymi historycznymi miasteczkami. Dodajmy do tego liczne plaże, dziewicze góry (idealne na piesze wędrówki), górskie rzeki (rafting) czy luksusowe mariny jachtowe przypominające te na francuskim Lazurowym Wybrzeżu. Brzmi zachęcająco? 🙂

We wrześniu 2019r., w ramach służbowego wyjazdu studyjnego, miałem przyjemność odwiedzić Czarnogórę, poznać największe atrakcje jej wybrzeża i zobaczyć najlepsze hotele w kraju (z którymi współpracuje biuro podróży, w którym pracuję).

Czarnogóra - lista najlepszych atrakcji turystycznych

Zatoka Kotorska, Kotor i Perast

Zatoka Kotorska jest zdecydowanie największą atrakcją Czarnogóry, przyciągającą turystów z całego świata. Wysokie góry schodzą tu bezpośrednio do wody - przypomina to norweskie fiordy, ale technicznie zatoka nie jest fiordem tylko zalaną doliną rzeczną.

Zatoka Kotorska
Zatoka Kotorska od strony Kotoru. 

Kotor

Nad brzegiem zatoki znajduje się główna atrakcja turystyczna Czarnogóry - miasto Kotor, "przytulone" do zbocza góry, klifu schodzącego ku wodom zatoki. Piękna, historyczna starówka otoczona jest solidnymi murami a potężne fortyfikacje obronne ciągną się nawet ponad miastem, na zboczu góry (łączna długość to ok. 4,5km).

Kotor. Arnie Papp/ flickr. CC BY 2.0
Kotor. Arnie Papp/ flickr. CC BY 2.0

Swą urodę miasto zawdzięcza wpływom włoskim. Największy rozwój miasta przypada na okres zależności od potężnej Republiki Wenecji (XV-XVIIIw.), gdy Kotor był ważnym portem (świetna lokalizacja w osłoniętej od morza zatoce) i centrum handlowym Wenecjan. Architektura miasta reprezentuje wenecki styl (powszechny wtedy w wielu nadmorskich miastach adriatyckiego wybrzeża zależnych politycznie od Wenecji). Wtedy też powstają charakterystyczne mury miejskie i system fortyfikacji ponad miastem.

Do Kotoru koniecznie trzeba wpaść przynajmniej na pół dnia, by zagubić się w gąszczu uliczek i placów ciasno zabudowanej starówki, otoczonej murami miejskimi. To jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w tej części Europy. Turyści zapełniają restauracyjne i kawiarniane stoliki, licznie rozlokowane na miejsckich placach i w zaułkach.

Kotor jest trzecim najczęściej odwiedzanym miejscem przez wielkie statki wycieczkowe nad Morzem Śródziemnym (za Wenecją i Dubrownikiem). Dlatego z reguły w sezonie jest tu tłoczno. Szczególnie w dniach, w których wycieczkowce wpływają do portu i setki (często tysiące) zwiedzających rusza z portu do starego miasta.

Jeśli masz dobrą kondycję to warto również wspiąć się na szczyt fortyfikacji otaczających miasto, do twierdzy Św. Jana (ok. 260m n.p.m. i ok. 1350 schodów w górę). Wstęp na fortyfikacje jest płatny i wspinaczka może być wyzwaniem szczególnie w sezonie, gdy żar leje się z nieba, ale z góry rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na zatokę.

Widok na Zatokę Kotorską z fortyfikacji obronnych górujących nad Kotorem. Arno Hoyer/ flickr. CC BY 2.0
Widok na Zatokę Kotorską z fortyfikacji obronnych górujących nad Kotorem. Arno Hoyer/ flickr. CC BY 2.0

Perast

Zaledwie 12km od Kotoru znajduje się urokliwa miejscowość Perast. Dużo mniejsza niż słynniejszy sąsiad, "ściśnięta" między wodami zatoki z jednej strony a zboczem góry z drugiej za sobą. Perast ulokowany jest właściwie przy jednej, nadbrzeżnej ulicy. Ruch samochodowy jest tu zabroniony (nie dotyczy to mieszkańców). 

Perast
Perast

Perast znajdował się pod panowaniem Republiki Wenecji w tym samym okresie co Kotor. Dzięki przygranicznemu położeniu rybacka wioska szybko zmieniła się w prężnie rozwijające się handlowe miasteczko. Okres największego rozwoju przeżywało w XVIIIw., gdy posiadało 4 stocznie, flotę ok. 100 statków i ok. 1600 mieszkańców (obecnie jedynie ok. 250 osób).

Okresowi włoskiej dominacji Perast zawdzięcza liczne piękne kościoły i pałace w stylu weneckim. Spokojny spacer główną, nadmorską ulicą będzie świetnym dopełnieniem zwiedzania ruchliwego i tłocznego Kotoru, w otoczeniu mniejszej ilości turystów i ze świetnym widokiem na zatokę.

Bardzo ciekawa jest historia wyspy Matki Boskiej na Skale. To jedna z dwóch wysepek zlokalizowanych naprzeciw Perastu i jedyna na Adriatyku sztuczna wyspa. Kiedyś z wody wystawała tu tylko niewielka skała. W 1452r. dwaj rybacy znaleźli obraz Matki Boskiej. Kilkakrotnie obraz umieszczano w kościele w Peraście, ale za każdym razem w tajemniczy sposób obraz wracał na skałę.
Mieszkańcy zdecydowali, że to znak od niebios, by wybudować w tym miejscu kościół.  Po każdym szczęśliwym powrocie statku/łodzi z morza do Perastu wysypywano w tym miejscu kamienie. Po powstaniu wyspy, zbudowano tu kościół, w którym umieszczono obraz.
Do dziś, w rocznicę znalezienia obrazu przed rybaków, mieszkańcy Perastu w odświętnych strojach podpływają do wyspy i wyrzucają kamienie na pamiątkę tego wydarzenia.

Wyspa Sveti Stefan

Kilka kilometrów na południe od Budvy, na malowniczej wysepce Sveti Stefan u wybrzeża Czarnogóry w XVw. powstała ufortyfikowana, rybacka wioska. Ta wyspa jest najczęściej fotografowaną atrakcją turystyczną Czarnogóry (jej zdjęcia znajdziecie na większości pocztówek z Czarnogóry i we wszystkich folderach turystycznych kraju).

Sveti Stefan. Marcin Konsek/ Wikimedia Commons. CC BY-SA 4.0
Sveti Stefan. Marcin Konsek/ Wikimedia Commons. CC BY-SA 4.0

Kamienny most łączy ją z wybrzeżem, gdzie ponad plażami, na zboczu wzgórza ulokowane jest miasteczko o tej samej nazwie - Sveti Stefan. Znajdują się tu liczne prywatne wille, hotele, pensjonaty i restauracje (wiele z nich oferuje widok na wysepkę).

Obecnie na wysepce działa luksusowy hotel i jest dostępna właściwie tylko dla gości hotelu lub jednej z dwóch hotelowych restauracji funkcjonujących na wyspie. Choć mało osób o tym wie, hotel oferuje również (za wysoką opłatą) zwiedzanie wyspy z przewodnikiem. Więcej szczegółów znajdziesz w moim artykule o hotelu Aman Sveti Stefan.

Każdy wrażliwy na pocztówkowe widoki turysta powinien odwiedzić Sveti Stefan w trakcie swojej wycieczki do Czarnogóry. Choćby po to, by ze wzgórza zrobić selfie z malowniczą wysepką, zrelaksować się na publicznej plaży czy przespacerować się promenadą wzdłuż stylowej Willi Miločer (kiedyś była to letnia rezydencja jugosławiańskiej rodziny królewskiej) i jej zadbanych ogrodów.

Budva

Budva to wakacyjna stolica Czarnogóry, przyciągająca największą liczbę turystów, głównie samych Czarnogórców, Rosjan, Serbów i Ukraińców. Riwiera Budvy to odcinek wybrzeża o długości ok. 35km otaczający miasto, z licznymi plażami, gęsto zabudowany hotelami i prywatnymi apartamentami. Raczej nie ma tu żadnego planu zagospodarowania przestrzennego...
Pełno tu ludzi szukających nadmorskiego odpoczynku oraz licznych rozrywek, jakie oferuje Budva (restauracje, kluby nocne, kasyna).

Panorama Budvy. Sailko/ Wikimedia Commons. CC BY 3.0
Panorama Budvy. Sailko/ Wikimedia Commons. CC BY 3.0

Budva to zdecydowanie miejsce na plażowy wypoczynek dla osób niezniechęcających się tłumami, ściskiem na plażach i imprezową atmosferą. Jeśli nie interesują Cię takie klimaty, to i tak warto się tu pojawić tylko po to, by zobaczyć pięknie położone stare miasto, chronione murami z czasów weneckiego panowania.

Najciekawsza turystycznie jest właśnie starówka Budvy, zlokalizowana na cyplu wychodzącym w głąb morza, wyglądająca trochę jak mini-Dubrownik. Miasto podobnie jak Kotor i Perast znajdowało się w strefie wpływów Wenecji w XV-XVIIIw. Stąd charakterystyczna wenecka architektura i w tym okresie miasto zostało otoczone murem obronnym. To miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia.

Budva. Vladimir Varfolomeev/ flickr. CC BY-NC 2.0
Budva. Vladimir Varfolomeev/ flickr. CC BY-NC 2.0

Podobnie jak w Kotorze, wewnątrz murów znajdziemy tu gęstą sieć wąskich uliczek, placów i zaułków, historyczne kamienne domy z czerwoną dachówką i świątynie. Jest również robiąca wrażenie cytadela.
Na starówce pełno jest tętniących życiem restauracji i barów (w których po zmroku puszczana jest klubowa muzyka). Zaraz za murami znajduje się przystań jachtowa a przy niej - kolejne restauracje i tawerny oferujące kuchnię sródziemnomorską lub czarnogórską. Potem zaczyna się już długa promenada przy plaży Slovencka (aż 1,6km długości) z hotelami, kolejnymi restauracjami i nocnymi klubami. Tu właśnie w lipcu i sierpniu trwa niekończąca się impreza 😀.

Tivat/ Porto Montenegro

Tivat, również leżący nad Zatoką Kotorską, nie może pochwalić się tak piękną, historyczną architekturą jak wspaniałe Kotor i Perast. Dlatego miasto skupia się bardziej na przyszłości niż historii i ma swoje własne atuty przyciągające turystów.

Niegdyś, te niczym niewyróżniające się miasteczko, żyjące w cieniu sławniejszych sąsiadów było bazą marynarki wojennej. Zgodnie z rządową strategią rozwoju sektora turystyki luksusowej, baza została sprzedana prywatnemu inwestorowi, który zainwestował setki milionów euro i stworzył tu nowe mini-miasto z mariną dla ponad 450 jachtów - Porto Montenegro.

Marina Porto Montenegro. Źródło: Porto Montenegro
Marina Porto Montenegro. Źródło: Porto Montenegro

Oprócz przystani dla jachtów (w tym największych światowych superjachtów), powstała tu nadbrzeżna promenada, luksusowy hotel Regent Porto Montenegro, liczne apartamenty, sklepy, restauracje, butiki eksluzywnych marek, klub jachtowy (z pięknym otwartym basenem z widokiem na zatokę) a nawet klub nocny.

Porto Montenegro błyskawicznie stało się największą i najważniejszą mariną jachtową we wschodniej części Morza Śródziemnego a swoje superjachty cumuje tu wielu najbogatszych mieszkańców Europy (i nie tylko). Wszystko jest tu nowe, czyste, eleganckie a cały kompleks stylem i atmosferą przypomina nieco Lazurowe Wybrzeże.

Marina. Źródło: Porto Montenegro
Marina. Źródło: Porto Montenegro

Warto wybrać się tu na spacer promenadą przy marinie, przyjrzeć się zacumowanym jachtom (niektóre superjachty robią wielkie wrażenie), zjeść w którejś z okolicznych restauracji i pospacerować alejkami z licznymi sklepami i butikami (najczęściej) bardzo drogich marek. W Porto Montenegro można poczuć się trochę jak Monte Carlo 😉.

Przyroda (góry, rafting, Jezioro Szkoderskie)

Większą część powierzchni Czarnogóry zajmują góry. Podczas swojego pobytu w tym kraju nie miałem czasu, by wybrać się w góry (to dłuższa wyprawa z wybrzeża), ale od miejscowych słyszałem, że zdecydowanie warto wybrać się do jednego z trzech parków narodowych w górach (Lovćen, Durmitor albo Biogratska Gora) lub nad największe w kraju Jezioro Szkoderskie.

PN Lovćen/ Mauzoleum Njegoša

To najbliżej położony park narodowy z perspektywy Zatoki Kotorskiej/ wybrzeża. Główną atrakcją jest socrealistyczne mauzoleum Piotra II Petrovića Njegoša na szczycie góry Jezerski vrh (1657m n.p.m.), skąd rozpościera się piękny widok na park, a także na zatokę. Njegoš był bohaterem narodowym o wielu talentach (romantyczny poeta, filozof, biskup i jednocześnie władca kraju).
By się tu dostać trzeba najpierw pokonać górską drogę z 25 serpentynami a potem jeszcze wspiąć się po 460 schodach. Zdecydowanie warto, ponieważ widać stąd połowę tego niedużego kraju a przy bardzo dobrej pogodzie nawet Chorwację i Albanię.

PN Durmitor/ kanion rzeki Tara

W Parku Narodowym Durmitor znajdziemy góry o wysokości ok. 2300-2500m n.p.m., które latem są świetnym miejscem na wędrówki albo wspinaczkę, a zimą oferują stoki dla narciarzy/ snowboardzistów. Na terenie parku jest 18 polodowcowych jezior, w tym te najbardziej znane - Czarne Jezioro.
Najlepszą bazą wypadową do eksploracji parku jest miasteczko Zabljak.

Znajduje się tu również najgłębszy kanion w Europie - kanion rzeki Tara (Wielki Kanion Kolorado w USA jest od niego tylko niewiele głębszy). Na samej rzece organizowane są spływy (bardzo popularne wśród turystów).

PN Biogratska Gora

Największą atrakcją tego górskiego parku jest ok. 1600ha lasu pierwotnego. W Europie takie lasy przetrwały już tylko w kilku miejscach (m.in. w Białowieży). Tutejsze szczyty osiągają ok. 1800-2000m n.p.m.

PN Biogratska Gora. Matt Perron/ flickr. CC BY-NC-ND 2.0
PN Biogratska Gora. Matt Perron/ flickr. CC BY-NC-ND 2.0

PN Jezioro Szkoderskie

To największe jezioro na Półwyspie Bałkańskim znajduje się na granicy Czarnogóry i Albanii i również jest parkiem narodowym. Gniazduje tu wielu gatunków ptaków. To jedno z niewielu miejsc, gdzie w Europie można spotkać pelikany. Ponad (!) połowa wszystkich występujących w Europie gatunków ptaków pojawia się tu przynajmniej okresowo.

Jezioro Szkoderskie. Luca Sartoni/ flickr. CC BY-SA 2.0
Jezioro Szkoderskie. Luca Sartoni/ flickr. CC BY-SA 2.0

Najwygodniejszą bazą do eksploracji jeziora jest miejscowość Virpazar. Dostępne są tu rejsy łodziami po jeziorze (najlepsze są te na małych, tradycyjnych, płytkich łodziach). Można też popływać kajakiem (z przewodnikiem lub samodzielnie).

 Czarnogóra - podstawowe informacje

 • liczba ludności: ok. 630 000 (prawie tyle co we Wrocławiu)
 • powierzchnia: ok. 13 800 km2 (mniej więcej tyle co woj. lubuskie)
 • stolica: Podgorica (ok. 200 000 mieszkańców)
 • waluta: euro (przyjęte jednostronną decyzją rządu, bez współudziału Unii Europejskiej)
 • data powstania państwa: 2006r.
 • grupy etniczne: 45% Czarnogórcy, 29% Serbowie, 9% Bośniacy, 5% Albańczycy, 12% inne
 • wyznawane religie: 72% prawosławni, 19% muzułmanie, 3% katolicy, 6% inne
 • bezpośrednie połączenia lotnicze z Polski do Podgoricy: PLL LOT (z Warszawy), Wizzair (z Warszawy i Katowic), Ryanair (z Krakowa, Poznania i Wrocławia) - sytuacja sprzed epidemii koronowirusa
 • najlepsza pora na wyjazd: na plażowy wypoczynek to czerwiec - połowa września (lipiec i sierpień to szczyt sezonu i tłumy na plażach; by uniknąć tłoku i najwyższych cen najlepiej wybrać się tu w czerwcu lub we wrześniu); na zwiedzanie to maj i wrzesień
 • liczba zagranicznych turystów w 2019r.: 2,5mln
 • największa liczba turystów w 2019r. pochodziła z: Serbii (16%), Rosji (15%), Bośni (8%), Kosowa (7%) i Niemiec (7%); Polacy są na 9. miejscu w tym rankingu krajów, z których pochodzi najwięcej zagranicznych gości.

 

Facebook, Instagram
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz go za przydatną pomoc w planowaniu własnej podróży to polub/śledź moje profile social media (Facebook, Instagram), by być na bieżąco z nowymi wpisami 🙂 To dla mnie motywacja do dalszego pisania 🙂

Powiązane artykuły:

Oia, Santorini

Najlepsze atrakcje Santorini

W tym artykule znajdziesz listę najciekawszych atrakcji turystycznych Santorini i ich opis.

Imerovigli, Santorini

Santorini - najbardziej romantyczna wyspa Grecji

Santorini (albo Thira; pol. Santoryn) to jedna z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych greckich wysp, która od dekad przyciąga tłumy turystów unikalnym wulkanicznym krajobrazem, charakterystyczną architekturą, pocztówkowymi widokami i romantyczną atmosferą.

Warmia i Mazury - najładniejsze domy na wynajem

Warmia i Mazury: najładniejsze domy na wynajem

Subiektywna lista najładniejszych domów na wynajem na Warmii i Mazurach, o standardzie luksusowym/ premium 🙂

Wysepka Sveti Stefan

Aman Sveti Stefan - najbardziej luksusowy hotel w Czarnogórze

Na malowniczej wysepce Sveti Stefan u wybrzeża Czarnogóry w XVw. powstała ufortyfikowana rybacka wioska. Obecnie działa tu wyjątkowy hotel luksusowej sieci AMAN.

Komentarze