Dlaczego warto odwiedzić Transylwanię?

Sighisoara. María Renée Batlle Castillo/ flickr (CC BY-ND 2.0)
Sighisoara María Renée Batlle Castillo/ flickr (CC BY-ND 2.0)

Transylwania - dumna kraina wielu kultur

Transylwania (zwana również Siedmiogrodem) kojarzona jest przede wszystkim z ikoną popkultury, wampirem-arystokratą Drakulą (którego pierwowzorem był rumuński książę Wład Palownik).
Ta malownicza wyżyna, otoczona ze wszystkich stron górami, ma jednak do zaoferowania dużo więcej niż tylko opowieści o krwiożerczych wampirach.

Z tego artykułu dowiesz się, co wyróżnia tę krainę i przyciąga turystów do tego miejsca.
W oddzielnym wpisie opisuję główne atrakcje turystyczne Transylwanii.

artykuł przeczytasz w: 5min

Transylwania to dumna kraina wielu kultur. Owocem tej wieloetnicznej mozaiki Siedmiogrodu i ciekawej historii tej ziemi jest duża różnorodność kulturowa i bogactwo świetnie zachowanych zabytków. Znajdziemy tu ruiny osad antycznych Daków, piękne średniowieczne i nowożytne miasta, zamki oraz unikalne kościoły warowne czy (trochę egzotyczne) cygańskie wioski.
W dziewiczych górach otaczających Transylwanię żyje wciąż wiele gatunków dzikich zwierząt. To jedno z ostatnich miejsc w Europie, gdzie w tradycyjny sposób wciąż wypasa się owce na górskich halach. Wysokogórska Droga Transfogaraska to jedna z najbardziej malowniczych tras na świecie.

W tym miejscu od wieków żyją wspólnie Rumuni, Węgrzy (i węgierskojęzyczni Szeklerzy), Sasi (czyli Niemcy) oraz Romowie/Cyganie. Przez wieki była to kraina peryferyjna - granica cywilizowanej Europy. Sąsiadująca z nieprzyjaznymi ludami/państwami i narażona na ciągłe, wrogie ataki. Mieszkańcy często musieli sami zadbać o swoje bezpieczeństwo. Z drugiej strony - Transylwania obfitowała w surowce i bogactwa natury, dlatego z odległych krain przyjeżdżali tu osadnicy, chcący tu właśnie budować swoją przyszłość.

Wyżynny krajobraz Transylwanii
Wyżynny krajobraz Transylwanii. Autor zdjęcia: Peter Mikuska

Dlaczego warto odwiedzić Transylwanię?

Inspiracja do wyjazdu do Transylwanii/ Siedmiogrodu

W sierpniu 2017r. wybrałem się w tygodniową podróż do rumuńskiej Transylwanii. Kierunek raczej mało popularny (niestety stereotypowo w Polsce Rumunia kojarzy się przede wszystkim z biedą i Cyganami). Ten region zawsze mnie interesował - Siedmiogród przez wieki był pograniczem cywilizowanego świata Europy. Mieszkały tu wspólnie różne narody a historia tego rejonu jest bardzo ciekawa.

Impulsem do wyjazdu okazało się uruchomienie przez LOT bezpośrednich połączeń lotniczych z Warszawy do Kluż-Napoka (największe i najważniejsze miasto Transylwanii).
Jednak moja żona nie podziela specjalnie mojej pasji do historii i musiałem ją przekonać do tego kierunku dodatkowymi argumentami 😉.

Bardzo pomogły filmiki z internetu pokazujące piękne starówki średniowiecznych miast Siedmiogrodu, dziewiczą, górską przyrodę, wspaniałe fortece i kościoły warowne. Czarowi Transylwanii trudno się oprzeć.
Zresztą - sami zobaczcie.

W Transylwanii chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej (ale oczywiście nie zobaczyliśmy wszystkich ciekawych atrakcji). Podróżowaliśmy samochodem (to chyba najwygodniejszy środek transportu - do niektórych atrakcji można dojechać tylko nim). W każdym miejscu nocowaliśmy jedną noc.

Mapa najciekawszych atrakcji w Transylwanii/ Siedmiogrodzie (Rumunia)

W oparciu o nasze doświadczenia/wrażenia, przygotowałem mapę Transylwanii z zaznaczonymi głównymi atrakcjami tej krainy (tzw. must-see; zaznaczone kolorem fioletowym), dodatkową listą interesujących miejsc, które warto odwiedzić (na zielono) oraz proponowaną przeze mnie trasą zwiedzania (by trasa była widoczna na mapie trzeba ją uaktywnić w rozwijanej legendzie mapy).
Mam nadzieję, że ta mapa przyda Ci się przy planowaniu Twojej wyprawy do Siedmiogrodu 🙂.
W oddzielnym artykule znajdziesz opis najciekawszych atrakcji Siedmiogrodu. Zdecydowania najpiękniejszymi miastami regionu są Sighisoara, Sybin i Braszów. Koniecznie trzeba odwiedzić też Seklerszczyznę, przynajmniej jeden kościół warowny (np. w Biertan) i przejechać samochodem wysokogórską Trasę Transfogaraską 🤩.

 

Co nas zdziwiło/ zaskoczyło podczas wyjazdu do Transylwanii/ Siedmiogrodu?

  • W wielu wsiach, ale i małych/średnich miastach widzieliśmy dosyć często wiejskie furmanki, służące jako środek transportu. Miały nawet swoje własne tablice rejestracyjne.
  • Większość zabytków zachowana jest w dobrym albo bardzo dobrym stanie. Zamki to nie ruiny z kupą kamieni, ale kompletne fortece. Średniowieczne starówki miast są autentyczne, zadbane i często otoczone przynajmniej częściowymi murami miejskimi.
  • Wiele wsi, w których kiedyś mieszkali Sasi (Niemcy), zostało przez nich opuszczonych w drugiej połowie XXw. (większość wyemigrowała do Niemiec). Potem do tych opustoszałych wsi wprowadzili się Romowie. Przejeżdżaliśmy przez kilka takich wsi. Wyglądały bardzo egzotycznie i nie do końca bezpiecznie.
  • Siedmiogród to bardzo zielona kraina. Poza miastami, krajobraz to wzgórza i lasy, góry i doliny. Podczas jazdy przez las, kilkakrotnie udało nam się zobaczyć lisy i sarny. W miejscowych górach można również stosunkowo często trafić na niedźwiedzia (żyje tu największa populacja niedźwiedzi brunatnych w Europie).
  • Tym razem akurat zgodnie ze stereotypami, wciąż często można w Transylwanii natrafić na dziurę w drodze (raz zdarzyło mi się to nawet na autostradzie). Trzeba być czujnym i cały czas obserwować jezdnię. Ogólnie jednak stan dróg jest dobry. Czasem tylko, niektóre lokalne drogi bywają w fatalnym stanie.
    W Siedmiogrodzie wielką popularnością cieszą się ronda. Bardzo często (szczególnie w centrach miast) są to jednak po prostu zwykłe skrzyżowania naprędce zaaranżowane jako ronda 😉.
Wiejski krajobraz Transylwanii
Wiejski krajobraz Transylwanii. Źródło/autor: flickr/collin_key. Licencja: CC BY-NC-ND 2.0

Kuchnia Transylwanii (Siedmiogrodu)

Pograniczny charakter Transylwanii doskonale widać w jej kuchni, która jest połączeniem różnych wpływów ("orientalne" słodycze i desery, zawiesiste "rosyjskie" zupy, "węgierski" gulasz, "tureckie" gołąbki, itd.). Rumuńska kuchnia słynie też z mięs i podrobów. Najbardziej znaną rumuńską potrawą jest chyba mamałyga (potrawa z mąki albo kaszy kukurydzianej, przypominająca włoską polentę).

Tradycyjna, lokalna kuchnia jest raczej "ciężka", z dużą ilością śmietany, mięsa i tłuszczu (podobna w tym do kuchni polskiej). Sporo jest tu wpływów środkowo-europejskich, bałkańskich i tureckich.
W Transylwanii produkuje się bardzo dobre białe wina (wytrawne i słodkie). Najbardziej znanym centrum wyrobu win jest Jidvei (w tarnawskim regionie upraw).

Odwiedź Transylwanię!

Transylwania to bardzo interesujące miejsce. Piękne średniowieczne miasta, świetnie zachowane zamki i kościoły warowne. Malownicze, tradycyjne wioski i wyżynno-górska, dziewicza przyroda. Klimat pogranicza kultur, bogata i burzliwa historia oraz przyjaźni ludzie.

Chociaż w Polsce Rumunia kojarzy się raczej z symboliczną wręcz biedą i zacofaniem, to Siedmiogród pokazuje inne oblicze tego kraju. To prawdopodobnie najciekawsza turystycznie część Rumunii.

Oczywiście natrafimy tutaj również na niewzbudzające zaufania, zaniedbane romskie wsie, wciąż kiepską infrastrukturę i raczej dziurawe drogi (nawet w krzywdzących stereotypach jest ziarno prawdy). Tylko czy to naprawdę miałoby Cię powstrzymać przed przyjechaniem tu i poznaniem Transylwanii?
Jako osoba, która wróciła z tego wyjazdu bardzo zadowolona, powiem z pełnym przekonaniem - absolutnie nie 🙂.

 

Facebook, Instagram
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz go za przydatną pomoc w poszerzeniu własnej wiedzy na ten temat to polub/śledź moje profile social media (Facebook, Instagram), by być na bieżąco z nowymi wpisami 🙂 To dla mnie motywacja do dalszego pisania 🙂

Powiązane artykuły:

Oia, Santorini

Najlepsze atrakcje Santorini

W tym artykule znajdziesz listę najciekawszych atrakcji turystycznych Santorini i ich opis.

Imerovigli, Santorini

Santorini - najbardziej romantyczna wyspa Grecji

Santorini (albo Thira; pol. Santoryn) to jedna z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych greckich wysp, która od dekad przyciąga tłumy turystów unikalnym wulkanicznym krajobrazem, charakterystyczną architekturą, pocztówkowymi widokami i romantyczną atmosferą.

Warmia i Mazury - najładniejsze domy na wynajem

Warmia i Mazury: najładniejsze domy na wynajem

Subiektywna lista najładniejszych domów na wynajem na Warmii i Mazurach, o standardzie luksusowym/ premium 🙂

Wysepka Sveti Stefan

Aman Sveti Stefan - najbardziej luksusowy hotel w Czarnogórze

Na malowniczej wysepce Sveti Stefan u wybrzeża Czarnogóry w XVw. powstała ufortyfikowana rybacka wioska. Obecnie działa tu wyjątkowy hotel luksusowej sieci AMAN.

Komentarze