Santorini - najbardziej romantyczna wyspa Grecji

Imerovigli, Santorini
Imerovigli. Źródło: Richard Schneider/ flickr (CC BY-NC 2.0)

Santoryn - najbardziej romantyczna wyspa Grecji

Santorini (albo Thira; pol. Santoryn) to jedna z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych greckich wysp, która od dekad przyciąga tłumy turystów unikalnym wulkanicznym krajobrazem, charakterystyczną architekturą, pocztówkowymi widokami i romantyczną atmosferą. Zapraszam Cię do przeczytania mojej relacji/ przewodnika po Santorini 🙂.

W tym artykule dowiesz się:
- co sprawia, że Santoryn jest tak unikalną i bardzo romantyczną wyspą?
- jak prawie od zera rozwinęła się tu turystyka masowa?
- oraz dlaczego najlepiej przypłynąć tu statkiem?
Na koniec - kilka przydatnych, praktycznych wskazówek 🙂.

W oddzielnym tekście opisuję konkretnie najciekawsze atrakcje Santorini.

artykuł przeczytasz w: 13min

Dlaczego Santorini jest takie wyjątkowe?

Dlaczego Santorini jest takie wyjątkowe?

Wybuch wulkanu Thera ok. 3600 lat temu - jedna z największych erupcji wulkanicznych w historii ludzkości

We wczesnej starożytności Santorini było jedną wyspą, znacznie większą niż obecnie, z wulkanem w środku. Funkcjonowała tu kolonia kultury minojskiej (której centrum była Kreta).

Jeden z najpotężniejszych w historii ludzkości wybuch wulkanu ok. 1600 r. p.n.e. i jego późniejsze zapadnięcie się kilkaset metrów poniżej obecnego poziomu morza spowodowało powstanie kaldery (zatoki wypełnionej wodą morską), z trzech stron otoczoną wysoki klifami Santorini a z czwartej - małą wysepką Thirasia.
Po tym wybuchu Santorini była przez kilka stuleci niezamieszkana.

Wielki wybuch wulkanu na Santorini ok. 3,5 tys. lat temu.
Wielki wybuch wulkanu na Santorini ok. 3,5 tys. lat temu. Kadr z filmu Santorini Volcano History (autor: Nikos Korakasis; źródło: vimeo.com/113042536)

W efekcie tej gigantycznej eksplozji powstały charakterystyczne wysokie klify na zachodnim brzegu Thery, a na powierzchni wyspy osiadła warstwa popiołu i innych materiałów wulkanicznych o grubości (!) ok. 60m.
Ta erupcja była najważniejszym wydarzeniem w basenie Morza Egejskiego (między dzisiejszą Grecją kontynentalną, Kretą i Turcją) do czasu upadku Troi (uwiecznionego potem w Iliadzie przez Homera 🙂).
Wielu ekspertów uważa, że wybuch i jego skutki były główną przyczyną upadku rozwiniętej kultury minojskiej na Krecie oraz stały się inspiracją do powstania popularnego do dziś mitu o zniszczeniu potężnej i rozwiniętej cywilizacji Atlantydy (identyfikowanej jako minojska Kreta albo samo Santorini).

Wyspa o wielu imionach
Oficjalna grecka nazwa wyspy to Thira, chociaż w globalnej świadomości to miejsce wciąż funkcjonuje jako Santorini (od Santa Irini - Św. Ireny, patronki jednego z kościołów na wyspie), jak nazwali wyspę Wenecjanie władający wyspą w późnym średniowieczu.
Wcześniej wyspa była znana jako Strogili, Kallisti i Thera.
W Polsce funkcjonuje również nazwa Santoryn (chociaż coraz rzadziej używana).

Unikalny, wulkaniczny krajobraz Santorini

Pierwszą rzeczą, która zdecydowanie odróżnia Santorini od innych wysp archipelagu Cyklad jest właśnie jej wulkaniczne pochodzenie, któremu zawdzięcza swój unikalny krajobraz.

Panorama kaldery Santorini. Źródło: Gabriela Fab/ flickr (CC BY-SA 2.0)

Wyspa, wraz z wysepką Thirasia, otacza zalaną wodą morską kalderę o średnicy prawie 10km. Woda jest tu bardzo głęboka, czemu zawdzięcza swój ciemny, granatowy kolor. Każda z miejscowości znajdujących się na szczycie klifu schodzącego do kaldery oferuje piękne widoki na kalderę i zachód słońca (jedynie w Oia w zależności od dokładnej lokalizacji mamy do wyboru albo widok na kalderę albo na zachód słońca).

Zupełnie inaczej, ale równie spektakularnie wyspa wygląda z poziomu morza. Na zboczach klifów widać wyraźnie odmienne kolory różnych warstw geologicznych, będących świadkami (i efektem) wielu wulkanicznych wybuchów w odległej przeszłości. Popołudniowe/wieczorne słońce "podbija" kontrast i wzbogaca wizualny efekt wielokolorowego przekładańca widocznego na zboczach wulkanicznego klifu.

Piękna i praktyczna architektura Santorini

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech wyspy jest jej unikalna architektura, podobna do stylu obecnego na innych wyspach archipelagu Cyklad.

Mowa oczywiście o domach-jaskiniach, w formie sześcianu, z obłymi krawędziami bielonych ścian i kolorowymi drzwiami/okiennicami czy świątyniach z pocztówkowymi niebieskimi kopułami.

Oia, Santorini
Źródło: Ryan Spencer/ Unsplash

Największe wrażenie robi gęsta zabudowa domów na zboczu klifu, schodząca wielopoziomowo w dół, w stronę morza, połączonych przypominającą labirynt siecią schodów, przejść i tarasów.
To jeden najczęściej fotografowanych motywów na wyspie 🙂.

Oia, Santorini
Źródło: Vesela Vaclavikova/ Unsplash

Co ciekawe, budowano tak, bo było to praktyczne i tanie. Do budowy wykorzystywano lokalne materiały/surowce, głównie pochodzenia wulkanicznego. Wnętrza domów były częściowo drążone w wulkanicznej skale (dlatego budowano przede wszystkich na szczycie klifu, gdzie była warstwa miękkiej skały, łatwej do usunięcia), a technologia budowy zapewniała przyjemny chłód w upalne lato i ciepło zimą.

Santorini to idealny kierunek dla zakochanych i par szukających romantycznej atmosfery

Atuty wyspy mówią same za siebie: unikalny krajobraz, pocztówkowe widoki, atmosfera obcowania z pięknem i romantycznych uniesień, szeroki wybór mniej lub bardziej luksusowych hoteli z widokiem na kalderę albo na zachód słońca (często na jedno i drugie). Wystarczy tylko wybrać pokój z prywatnym basenem albo jacuzzi (to nie jest tanie rozwiązanie 😉), by spełnić marzenie o idealnym, romantycznym wypoczynku z ukochaną osobą.

Hotel Katikies Santorini
Hotel Katikies Santorini. Źródło: Katikies Hotels

Z tego samego powodu wyspa jest też niesłychanie popularnym kierunkiem na oświadczyny (byliśmy świadkiem jednych - zakończone sukcesem 😀), śluby, podróże poślubne czy przedślubne sesje zdjęciowe (bardzo popularne w Azji).

Oświadczyny na Santorini
Źródło: Paul Arps/ flickr (CC BY 2.0)

Santorini - od niedawnej biedy do pozycji lidera globalnej turystyki luksusowej

Niewiarygodny rozwój turystyki przyczynił się do globalnej rozpoznawalności Santorini oraz ponownego rozkwitu ekonomicznego wyspy, która jeszcze nieco ponad pół wieku temu kojarzona była z wielką biedą i brakiem perspektyw.

Po dwóch wielkich wojnach XXw. i trzęsieniu ziemi z 1956r. (które zniszczyło ponad połowę budynków na wyspie a wiele innych poważnie uszkodziło) wyspa była bardzo biedna i zniszczona a ludzie uciekali stąd do Aten, Ameryki lub Australii w poszukiwaniu lepszej przyszłości. W latach 70. odbudowano wyspę, a po sensacyjnym odkryciu antycznych ruin w Akrotiri na wyspie zaczęli pojawiać się turyści, głównie z USA (którzy do tej pory uwielbiają Santorini i stanowią jeden z narodów najliczniej odwiedzających wyspę).

Oia, Santorini
Źródło: Pedro Szekely/ flickr (CC BY-SA 2.0)

Z upływem lat liczba turystów rosła, pojawiały się coraz to nowe hotele a reputacja tego miejsca rosła. Wyspa stawała się bardzo modnym kierunkiem turystycznym, wręcz symbolem wyspiarskiej Grecji w najlepszym wydaniu.
Obecnie Santoryn jest super-gwiazdą globalnej turystyki (to jedna z najdroższych greckich wysp, z bogatą ofertą prawdziwie luksusowych hoteli) i wydaje się być już na skraju możliwości dalszego zwiększania liczby przyjmowanych gości.
Wyspa przyciąga co roku ok. 2 miliony turystów  - ok. (!) 80 razy tyle ile wynosi liczba stałych mieszkańców - którzy chcą przeżyć swoją własną, romantyczną przygodę w tym wyjątkowym miejscu.

Przypłyń na Santorini statkiem, by zachwycić się urodą wyspy od pierwszych chwil pobytu 

Przybycie na Thirę promem jest świetnym pomysłem na zachwycenie się pięknem archipelagu "od pierwszego wejrzenia" 😀. Pewnie jeszcze lepiej byłoby żeglować przez archipelag Cyklad (do którego należy wyspa Św. Ireny) prywatnym jachtem albo przylecieć tu helikopterem, ale to przyjemności dostępne tylko dla najbogatszych.

Wróćmy jednak na nasz prom, którym płyniemy na Santorini z północy (płynąc z tej strony zobaczymy po drodze najważniejsze miejscowości wyspy zlokalizowane na szczycie klifu schodzącego do kaldery). Blue Star Delos to duży statek, z otwartym pokładem widokowym, z którego można podziwiać mijane wyspy (to przewaga dużych promów nad mniejszymi, szybkimi promami, które nie mają tarasów widokowych).|
Kojący widok delikatnie falującego Morza Egejskiego, z grzbietami fal i pianą morską mieniącymi się w ostrym, greckim słońcu zachęca do rozmyślań nad kluczowym znaczeniem morza w rozwoju greckiej cywilizacji i codziennym życiu Hellady.

Tymczasem, płynąc z północy, zbliżamy się do Santorynu. Przez cieśninę wpływamy do słynnej kaldery. Z prawej strony mijamy wysepkę Thirasia. Nasz wzrok odruchowo przyciąga jednak to, co widzimy po lewej - Thira, główna wyspa. Początkowo dosyć łagodne zejście do morza zmienia się szybko w coraz wyższy klif. Na szczycie zbocza widzimy zabudowania słynnej miejscowości Oia (wym. IA) skierowane na zachód (w stronę otwartego morza) a na dolę kameralną zatokę Amoudi. Płyniemy dalej, a przed nami otwiera się słynna panorama tej części Oia, która skierowana jest na południe - w stronę kaldery.

Oia na szczycie klifu oraz przystań/ zatoka Amoudi na dole.
Oia na szczycie klifu oraz przystań/ zatoka Amoudi na dole. Źródło: Hajotthu/ Wikimedia Commons

Nasz prom płynie dalej przez wody zalanej kaldery w kierunku portu Athinios, a my podziwiamy dalej wielobarwne zbocza. Klif osiąga najwyższą wysokość w miejscu, w którym znajduje się miejscowość Imerovigli (na jego szczycie). Dalej mijamy Firostefani i stolicę wyspy - Fira.

Po przypłynięciu do portu czeka nas jeszcze podróż spektakularną, zygzakowatą drogą wykutą w zboczu - aż na szczyt klifu. Jesteśmy na Santorini! 😃

Widok na miasto Fira (stolicę Santorini), zlokalizowane na szczycie klifu oraz port poniżej.
Widok na miasto Fira (stolicę Santorini), zlokalizowane na szczycie klifu oraz port poniżej. Źródło: Bryson Beckham/ Unsplash

Porty Santorini
Thira ma dwa porty:
Athinios (Ferry Port/ New Port) - położony ok. 10km na południe od Fira port obsługuje wszystkie promy (łączące w sezonie Santorini z innymi wyspami archipelagu Cyklad - np. Mykonos, Naksos, Paros, Ios czy Folegandros; z Kretą i Atenami);
podróż promem z Heraklion na Krecie trwa ok. 2-3h a bilety kosztują ok. 40-70 EUR za standardowy bilet; z Naxos ok. 1-2h (20-40 EUR), z Paros 2-3h (20-50 EUR), z Mykonos 2-3h (40-70 EUR) a z Aten 5-7h (40-80 EUR).
Skala (Old Port) - tu przypływają wielkie statki wycieczkowe (tzw. kruzy), które kotwiczą w pewnej odległości od brzegu; stąd turyści są przewożeni lokalnymi łodziami do portu, skąd mogą dostać się na górę do miasta Fira (zlokalizowanego na szczycie klifu) kolejką gondolową, pieszo schodami albo na grzbiecie osiołka (te ostatnie rozwiązanie zdecydowanie odradzamy, ponieważ te zwierzęta są źle traktowane i doznają dużo cierpień...).

Lotnisko Santorini
Lotnisko jest stare, bardzo małe i nieprzystosowane do wielkiej liczby turystów przylatujących co roku na wyspę. Hala przylotów wygląda całkiem dobrze, ale hala odlotów prosi się o gruntowny remont i rozbudowę (które są już w toku).
Loty z Polski
W letnim sezonie 2020r. LOT oferuje bezpośrednie połączenia na Santoryn w wakacje i we wrześniu z Warszawy, Krakowa i Wrocławia. W poprzednich latach na wyspę można było dolecieć z Warszawy czarterem.
Innym rozwiązaniem jest lot do Aten, a tam przesiadka na krajowy lot na Santorini albo rejs promem z portu w Pireusie.

Santorini - informacje praktyczne

Kiedy przyjechać na Santorini?

Pod kątem pogody najlepiej odwiedzić Santorini od czerwca do września (najlepsze warunki do pływania i opalania). Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że od drugiej połowy czerwca do końca sierpnia wyspę odwiedzają tłumy turystów i jest bardzo zatłoczona.
Kwiecień, maj i październik będą idealnym wyborem dla wszystkich, którzy nie potrzebują plaży i upałów a chcą skupić się na zwiedzaniu wyspy, uniknąć męczących tłumów i najdroższych cen zakwaterowania w wakacyjnym szczycie sezonu.

Którą miejscowość na Santorini wybrać na zakwaterowanie? Nocleg przy kalderze, na plaży czy w głębi wyspy?

Jeśli wybierasz się na Santoryn, by spędzić romantyczne chwile z drugą połówką w otoczeniu klasycznych, pocztówkowych widoków domków schodzących wielopoziomowo w dół klifu, ze świetną panoramą słynnej kaldery wybierz którąś z miejscowości położonych na klifie, na skraju kaldery:
Oia (najładniejsza miejscowość na wyspie, romantyczna atmosfera, piękne widoki na kalderę a od zachodniej strony - na zachód słońca), Imerovigli (najpiękniejsze widoki na kalderę i zachód słońca, romantyczna atmosfera, bardziej kameralnie i spokojnie, mniej turystów), Fira (stolica wyspy, najwięcej udogodnień, świetnie skomunikowana, piękne widoki na kalderę i zachód słońca) lub Firostefani (niewielka i spokojna miejscowość 10min spacerem od Fira z pięknym widokiem na kalderę).

Wszystkie powyższe miejsca ulokowane są na klifie na zachodnim brzegu wyspy (z widokiem na kalderę) a to najbardziej pożądana lokalizacja na wyspie, ponieważ to właśnie unikalna kaldera czyni Santorini tak wyjątkową wyspą 🙂. Zakwaterowanie jest tu drogie, szczególnie w wypadku hoteli/pokoi oferujących widok na kalderę/ zachód słońca (taki widok z reguły podwyższa cenę zakwaterowania o 50-100%). Pokój z prywatnym jacuzzi albo basenem będzie wymagać jeszcze wyższego budżetu.
Spośród powyższych miejsc najtańszymi miejscami będą: Firostefani (jeśli widok na kalderę jest tym, czego oczekujesz) i Fira (jeśli nie zależy Ci na widoku na kalderę).

Firostefani, Santorini
Firostefani. Źródło: nextvoyage/ pexels

Podstawową wskazówką na trzymanie budżetu pod kontrolą jest zakwaterowanie i żywienie się w rozsądnej odległości od skraju klifu kaldery (ogólnie najdroższa lokalizacja na wyspie).
Np. plażowe miejscowości na wschodnim skraju wyspy są znacznie tańsze a atmosferą bardziej przypominają inne greckie wyspy. Oferują widok na morze, ale nie na kalderę i bez zachodu słońca. Najlepszą plażę znajdziemy w Perissa i Perivolos (najbardziej luksusowa plażowa okolica na wyspie). Warto również wziąć pod uwagę Kamari (rodzinna atmosfera, piesza promenada wzdłuż plaży; kamienista plaża i spory wybór dobrych restauracji).

Zwolennicy podróżowania w rytmie slow i poznania bliżej lokalnego stylu życia powinni rozważyć zakwaterowanie w Pyrgos (najbardziej czarująca tradycyjna miejscowość na wyspie, świetne miejsce dla poszukujących spokoju, wolniejszego tempa, mniejszej ilości turystów i większego kontaktu z mieszkańcami wyspy).

Źródło: Juli Kosolapova/ Unsplash

Jak uniknąć turystycznych tłumów na Santorini w szczycie sezonu?

Oczywiście najlepiej jest przyjechać na wyspę poza wakacyjnym szczytem sezonu 😉. Jeśli jednak jesteśmy już w tym okresie na wyspie to dzielę się kilkoma przydatnymi wskazówkami:
1) Zachód słońca na Santorini jest piękny nie tylko w Oia
Ogromna ludzka fala wieczorem kieruje się do Oia, by tam podziwać zachód słońca.
Tymczasem jeszcze ładniejszy zachód słońca zobaczymy w Imerovigli czy Firostefani, w bardziej kameralnych warunkach. Bardzo dobrym miejscem do podziwiania zachodu słońca bez towarzystwa tłumów są również Akrotiri i klasztor Proroka Eliasza (Profitis Ilias) ponad Pyrgos.
2) Eksploruj Oia wcześnie rano lub po zachodzie słońca
Jeśli nocujesz w Oia lub najbliższej okolicy to na spacer po miejscowości z e smartfonem/aparatem najlepiej wybrać się wcześnie rano. Spotkasz jedynie paru biegaczy, kilku podobnych pasjonatów fotografii i personel licznych hoteli szykujący się rozpoczęcie dnia pracy. Turyści jeszcze śpią 🙂.
Popołudnia i najgorszego okresu tuż przed i tuż po zachodzie słońca lepiej unikać. Chwilę po zachodzie słońca ulice Oia znowu pustoszeją.
3) W Fira oddal się od głównych ulic
W Fira wystarczy odejść trochę od głównych ulic, by znaleźć spokojne miejsca, nie zaanektowane przez turystów.
4) Wyrusz poza najpopularniejsze miejsca (tj. Oia i Fira)
Znacznie luźniej i spokojniej jest już w pozostałych miejscowości zlokalizowanych na szczycie klifu: Imerovigli i Firostefani.
Warto odwiedzić również bardziej tradycyjne, mniej turystyczne miejscowości, np.: Pyrgos, Megalochori, Akrotiri.

 

Facebook, Instagram
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł lub uważasz go za przydatną pomoc w planowaniu własnej podróży to polub/śledź moje profile social media (Facebook, Instagram), by być na bieżąco z nowymi wpisami 🙂 To dla mnie motywacja do dalszego pisania 🙂

Źródła:

Oprócz własnych wrażeń z pobytu na wyspie, korzystałem z anglojęzycznej witryny SantoriniDave.com, która jest prawdziwą kopalnią wiedzy o Santorini i którą polecam wszystkim szukającym szczegółowych informacji o wyspie 🙂. 

 

Powiązane artykuły:

Oia, Santorini

Najlepsze atrakcje Santorini

W tym artykule znajdziesz listę najciekawszych atrakcji turystycznych Santorini i ich opis.

Warmia i Mazury - najładniejsze domy na wynajem

Warmia i Mazury: najładniejsze domy na wynajem

Subiektywna lista najładniejszych domów na wynajem na Warmii i Mazurach, o standardzie luksusowym/ premium 🙂

Wysepka Sveti Stefan

Aman Sveti Stefan - najbardziej luksusowy hotel w Czarnogórze

Na malowniczej wysepce Sveti Stefan u wybrzeża Czarnogóry w XVw. powstała ufortyfikowana rybacka wioska. Obecnie działa tu wyjątkowy hotel luksusowej sieci AMAN.

Czarnogóra - atrakcje turystyczne

Najlepsze atrakcje Czarnogóry

 

Ten mały, bałkański kraj może pochwalić się malowniczym wybrzeżem z górami schodzącymi bezpośrednio do morza, zjawiskową Zatoką Kotorską oraz pięknymi historycznymi miasteczkami.

Komentarze